توصیه برای خواب راحت

5 5


خواب سالم و خوب برای بدن و سلامت ما مهم است. متأسفانه، ما اغلب فقط زمانی واقعاً از آن قدردانی می کنیم که آن را از دست می دهیم. مشکلات به خواب رفتن و خواب ماندن زندگی را برای ما دشوار می کند، حتی در طول روز. کمبود خواب منجر به خستگی شدید می شود و توانایی ما را برای تمرکز و واکنش کاهش می دهد. بسیاری از عواملی که کیفیت خواب ما را تعیین می کنند در دستان ما هستند. نکات زیر می تواند به شما در ایجاد بهداشت خواب سالم کمک کند.

1 1 1


محیط خواب مناسب را فراهم کنید

 محیط مناسب مهم ترین پیش نیاز یک خواب خوب شبانه است. بیهوده نیست که معمولاً راحت‌تر می‌توانیم در خانه در تخت خود بخوابیم. اتاق خواب باید تا حد امکان ساکت، تهویه مناسب، تاریک و نه خیلی گرم باشد. دمای 18 درجه ایده آل است. تخت خواب راحت نیز مهم است.


از کافئین در عصر خودداری کنید

 از حدود 4 ساعت قبل از رفتن به رختخواب باید از نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای و کولا خودداری کنید. در صورت امکان، باید مصرف داروهای حاوی کافئین را نیز متوقف کنید. کافئین فعالیت مغز را تحریک می کند و در نتیجه بر خواب تأثیر منفی می گذارد.

2 2 1


ریتم تغذیه خود را پیدا کنید

رژیم غذایی یک عادت است. بر هم زدن این عادت روی خواب ما نیز تاثیر می گذارد. برای مثال، وعده‌های غذایی زیاد یا دیرهنگام درست قبل از خواب می‌تواند خواب را مختل کند. بنابراین، سعی کنید ریتم خود را پیدا کنید که چه زمانی و چه مقدار در عصر می خورید.


سعی کنید سیگار را ترک کنید

نیکوتین همچنین یک محرک است که می تواند خواب را مختل کند یا از طریق علائم ترک خواب را مختل کند. یکی دیگر از دلایل توصیه به ترک سیگار.


در طول روز به طور منظم ورزش کنید

 صرف نظر از تأثیر آنها بر خواب ما، ورزش و ورزش منظم برای سلامتی ما مفید است. فعالیت بدنی باعث افزایش خواب می شود، در حالی که تنبلی بیشتر به مشکلات خواب منجر می شود. با این حال، فاصله بین فعالیت بدنی و زمان خواب باید در نظر گرفته شود. اگر مسافت خیلی کم باشد یا فعالیت ورزشی خیلی شدید باشد، این نیز می تواند تأثیر منفی بر خواب داشته باشد.


قبل از خواب از هیجان دوری کنید

 برای اینکه بدن بتواند قبل از خواب آرام شود، باید سعی کنید قبل از خواب از فیلم های هیجان انگیز و بازی های تلفن همراه رایانه ای خودداری کنید. مکالمات استرس زا نیز ما را مدت بیشتری بیدار نگه می دارد و در صورت امکان نباید در عصر انجام شود.

3 3


قبل از خواب از الکل خودداری کنید

 اما یک لیوان شراب قرمز به خوابم کمک می کند. – این را بیشتر می شنویم و این ادعا معمولاً اشتباه نیست. الکل فعالیت مغز را کاهش می دهد و در واقع خوابیدن را برای ما آسان می کند. با این حال، تأثیر منفی بر کیفیت خواب ما دارد و منجر به اختلال در خواب و زود بیداری می شود.


یک آیین خواب ایجاد کنید

 راه های مختلفی وجود دارد که می توانید آیین خواب خود را قبل از رفتن به رختخواب تنظیم کنید. مدیتیشن یا تمرین اتوژنیک به برخی کمک می کند، برخی دیگر به یک فنجان چای یا یک حمام گرم تکیه می کنند. فقط مهم است که امکان تکرار این مراسم روزانه بدون استرس وجود داشته باشد. اینگونه به خود سیگنال می دهیم که خاموش شویم و برای شب آماده شویم.


از حالت خواندن یا شب گوشی هوشمند خود استفاده کنید

 این حالت جزء نور آبی نمایشگر را کاهش می دهد. نور آبی از ترشح هورمون ملاتونین که مسئول خستگی ماست جلوگیری می کند. در نتیجه، خوابیدن به تأخیر می افتد و مدت بیشتری بیدار می مانیم. در عوض، سعی کنید از اثر بیداری نور آبی در طول روز استفاده کنید.

5 از 5
سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *