چگونه سیگار را ترک کنیم؟

ترک سیگار


سیگار برای سلامتی مضر است. این برای همه کاملاً واضح است. در موارد شدید، حتی می تواند کشنده باشد – و با این حال بیش از 20 درصد بزرگسالان در آلمان سیگار می کشند. بسیاری از سیگاری ها آرزو دارند که در نهایت سیگار را ترک کنند. متأسفانه خلاص شدن از شر خرچنگ ها به این راحتی نیست. نه تنها ماده اعتیاد آور نیکوتین، بلکه عادت ماهی نیز مخالفان بسیار قوی هستند. به همین دلیل است که ما 10 نکته برای ترک این عادت را گرد هم آورده ایم.

ترک سیگار

فواید دلایل خوبی برای ترک سیگار وجود دارد. و پشت هر کدام از آنها مزایای بی شماری برای فرد غیرسیگاری آینده وجود دارد که در ادامه به اختصار به آنها اشاره می کنیم.

سلامتی

مهم ترین مزیت البته رفاه خودتان است. خطر ابتلا به سرطان در افراد سیگاری افزایش می یابد. آنها اغلب از فشار خون بالا رنج می برند که خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد. سیگار همچنین به ریه ها آسیب می رساند و منجر به برونشیت مزمن، تنگی نفس و سرفه می شود.

سیگار

 روان

سیگاری ها معتقدند که استرس کمتری از نیکوتین دارند. اعتیاد مداوم باعث استرس واقعی می شود. به عنوان یک فرد سیگاری، شما دائماً در تنش هستید، پر از انتظار برای استراحت بعدی. به محض اینکه فرد از سیگار جدا می‌شود، آرامش درونی برقرار می‌شود و میل به «باید سیگار» در نهایت متوقف می‌شود.


پول سیگار گران است

 و هر سال گرانتر می شود. برای بسیاری از سیگاری‌ها، این بی‌اهمیت‌ترین استدلال است، بالاخره در تخیل آنها، آنها به دنبال پول خود هستند. با این حال، اغلب ترسناک است که یک سیگاری چقدر برای اعتیاد خود هزینه می کند. یک فرد سیگاری به طور متوسط ​​با ترک سیگار تقریباً 2000 یورو در سال پس انداز می کند. پولی که خیلی بهتر است سرمایه گذاری شود!

تندرستی

نفس سیگاری، بوی بد دود سرد، دندان های زرد، انگشتان بی رنگ… فهرستی از اثرات منفی سیگار بی پایان است. سیگار نکشیدن برای رفاه خود و همچنین برای محیط شخصی شما بسیار خوشایندتر است: بدون بوی بد، ظاهری بهتر و سالم تر، بدون ولع اعتیاد، تنفس آزادتر فقط چند مزیت را نام ببریم.


با ترک سیگار چه اتفاقی در بدن می افتد؟

 ترک سیگار تاثیرات زیادی در بدن ما دارد. زیرا هر سیگاری تأثیر عمده ای بر بدن ما دارد. به محض اینکه فردی تصمیم می گیرد غیر سیگاری شود، بدن ما شروع به بازسازی می کند. این مدت کوتاهی پس از آخرین سیگار شروع می شود. با این حال، بسیاری از فرآیندها تنها به تدریج به حالت عادی باز می گردند، بنابراین بهبود فیزیکی طولانی مدت زمان مشخصی را می طلبد: بعد از 20 دقیقه فشار خون کاهش می یابد و نبض عادی می شود. پس از 12 ساعت، سطح مونوکسید کربن در خون کاهش می یابد که باعث بهبود اکسیژن رسانی به اندام ها می شود. این کار عملکرد فیزیکی را نیز افزایش می دهد. پس از 2 هفته تا 3 ماه، جریان خون بهبود یافته به طور مداوم منجر به گردش خون پایدارتر می شود و عملکرد ریه بهبود می یابد. پس از 1 تا 9 ماه، حملات سرفه کاهش می یابد و تنگی نفس کاهش می یابد. مخاط از ریه ها خارج می شود و برونش ها دوباره تمیز می شوند. خطر عفونت کمتر است. پس از یک سال، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب به نصف کاهش می یابد (در مقایسه با افراد غیر سیگاری) پس از دو تا پنج سال، خطر حمله قلبی کاهش می یابد (سطح افراد غیر سیگاری) پس از پنج سال: خطر ابتلا به سرطان در حفره دهان، مری، گلو و مثانه به نصف کاهش می یابد. در زنان، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم دوباره کاهش می یابد. همچنین خطر سکته مغزی کاهش می یابد (سطح غیر سیگاری). پس از ده سال، کاهش قابل توجهی در مرگ و میر ناشی از سرطان ریه وجود دارد. علاوه بر این، خطر ابتلا به سرطان حنجره و پانکراس کاهش می یابد. پس از 15 سال، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب به سطح افراد غیر سیگاری کاهش می یابد.


10 نکته برای ترک سیگار

 متأسفانه، شما یک شبه غیرسیگاری نمی شوید. این یک روند طولانی است که نیاز به نظم و حوصله زیادی دارد. بدن شما برای نیکوتین گریه می کند، شما تمرکز ندارید و حال شما بد است. بسیاری قبلاً در راه ترک سیگار شکست خورده اند زیرا نتوانسته اند با پیامدهای منفی کنار بیایند – یا شاید به درستی برای آنها آماده نشده اند. خوشبختانه، نکات مفیدی در مورد چگونگی ترک سیگار آسان تر و لذت بخش تر وجود دارد.

معطل نکنید

 “تعویق مغزی” بی پایان: فردا می شود پس فردا، سپس هفته آینده، ماه آینده و بنابراین بازی بی انتها ادامه می یابد. اگر می خواهید سیگار را ترک کنید، باید تاریخ خاصی را تعیین کنید. و در آینده نه چندان دور، وگرنه بازی دوباره شروع خواهد شد. بنابراین: پس از اینکه قطعنامه خوب انجام شد، باید بلافاصله عملی شود.


 انتظار برای یک زمان خوب

 زمان های استرس خاص، فشار زیاد یا فشار زیاد برای از شیر گرفتن ایده آل نیستند. خطر عود و تسکین با (حداقل) یک سیگار به نسبت بالاست. هنگامی که زندگی به خوبی پیش می رود، ترک سیگار اغلب آسان تر است. البته، این نمی تواند دلیلی برای به تعویق انداختن پروژه و انتظار برای زمان های خوب باشد به نکته 1 مراجعه کنید.


همه یا هیچ

 بسیاری امیدوارند با کاهش تدریجی دوز روزانه نیکوتین یا با محدود کردن سیگار به زمان ها یا موقعیت های خاص، سیگار را به تدریج ترک کنند. با این حال، تجربه نشان می دهد که این کار نمی کند. چند نخ سیگار در روز به سرعت دوباره بیشتر می شود و گاه به گاه دوباره به سیگار کشیدن روزانه تبدیل می شود. حتی باید از “یک استثنا” در یک مهمانی به هر قیمتی اجتناب کرد. در بیشتر موارد، یک بار مصرف سیگار دوباره به سرعت تبدیل به هنجار می شود. ترک سیگار یعنی ترک صد در صد بدون استثنا.

خود را با علائم ترک تنظیم کنید

ترک سیگار گاهی اوقات به معنای بد خلقی است. و این کاملاً خوب است تا زمانی که شما و همنوعانتان با آن سازگار شوید. بی قراری، تحریک پذیری، احساس ناخوشی، مشکل در خواب، هوس – اینها علائم ترک معمولی هستند که قابل انتظار هستند. اما به مرور زمان از بین می روند. به ویژه سیگاری های شدید اغلب اوقات سختی را پیش رو دارند. تنها قانون اینجاست: محکم بایستید و به خود یادآوری کنید که این فقط یک موقعیت موقتی است. بعداً به استقامت خود افتخار خواهید کرد.

 رضایت های جایگزین ایجاد کنید

 یک پادزهر خوب برای میل به سیگار، دریافت ارضای جایگزین است. این می تواند تا حدودی از دست دادن سیگار را جبران کند. برای اینکه با ترک سیگار چاق نشوید، بهتر است در این بین مقدار زیادی میوه و سبزیجات مصرف کنید. که حواس را پرت می کند و آرام می کند. البته، می تواند یک چیز شیرین یا یک چیز خوب برای خوردن نیز باشد. نوشیدن زیاد نیز کمک می کند . اما بدون الکل، در غیر این صورت ممکن است از اعتیادی به اعتیاد دیگر دچار شوید.

دور از چشم، دور از ذهن (خوب)

در وهله اول نباید اجازه داد که خاطرات سیگار کشیدن ایجاد شود. بیرون گذاشتن سیگار از خانه، دور نگه داشتن وسایل سیگار کشیدن، دوری از پاتوق های سیگار کشیدن، اجتناب از بوی نیکوتین اینها چند دستور العمل ساده هستند که هر کسی می تواند آن را اجرا کند.

ورزش کنید

ورزش و ورزش منظم شما را خوشحال می کند! وقتی ورزش می کنید، بدنتان هورمون های شادی را ترشح می کند. شما را شاد می کند، حواس شما را پرت می کند و احساس خوبی به شما می دهد. تأثیر آن به اندازه نیکوتین فوری نیست، اما ماندگارتر است. ورزش همچنین از افزایش وزن جلوگیری می کند که اغلب با ترک سیگار همراه است.

حواس پرتی کمک می کند

خیلی مهم: به سیگار کشیدن فکر نکنید! وقتی اشتیاق به نیکوتین به وجود می آید، باید حواس خود را پرت کنید. چه در خانه، چه در اداره یا جای دیگر معمولاً کاری وجود دارد که باید انجام شود یا می توان با آن برخورد کرد. بهترین چیزها چیزهایی هستند که خوشایند یا تأثیر مثبت دارند، مانند پیاده روی، آشپزی، تماس با دوستان و غیره. یا می توانید سرگرمی های جدیدی مانند نقاشی، یادگیری ساز یا ساخت قطارهای مدل پیدا کنید. نکته اصلی این است که ذهن شما را از سیگار کشیدن دور می کند. آن وقت حسرت به زودی از بین خواهد رفت.


به خودت پاداش بده

 کسانی که ثابت قدم مانده اند و در برابر وسوسه مقاومت کرده اند باید به خود پاداش دهند. ترک سیگار همچنین به معنای صرفه جویی در پول است – می توانید مستقیماً از آن برای چیزهای خوب استفاده کنید: یک تعطیلات کوتاه، خرید گسترده یا دعوت از دوستان به شام.

4.7 از 5
سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *