درد شانه هنگام خواب + استفاده از بالش طبی

درد شانه هنگام خواب + استفاده از بالش طبی

داشتن خواب کافی و باکیفیت، تاثیر بسیار زیادی بر روی فعالیت‌های روزانه و همچنین، شادابی و سلامت فرد دارد. یکی از مشکلاتی که در مورد خواب شبانه به وجود می‌آید، درد شانه است. این مشکل می‌تواند در نتیجه عوامل مختلفی باشد که باعث بروز دردهای مختلف و احساس کوفتگی در قسمت شانه می‌شوند. در صورتی که مشکل زمینه‌ای خاصی در فرد وجود نداشته باشد، می‌توان این احتمال را داد که استفاده از بالش نامناسب باعث بروز چنین مشکلی شده است.

دلایل بروز درد شانه در هنگام خواب

شانه به عنوان یکی از مفاصل پیچیده در بدن به حساب می‌آید و دارای دامنه حرکتی بالایی است که تقریبا در همه فعالیت‌های روزمره تحت تاثیر قرار می‌گیرد. با انجام فعالیت‌هایی از جمله برداشتن اشیا، جابجایی اجسام، شستشو، پوشیدن لباس و حتی در ورزش‌هایی مانند شنا، تنیس و بسکتبال نیز بیشترین فشار و کشش به شانه وارد می‌شود. با این حال، دامنه حرکتی بالای شانه می‌تواند باعث آسیب ‌پذیری بیشتر این مفصل شود. اما سوالی که برای بسیاری از افراد درگیر با شانه درد به وجود می‌آید، این است که دلیل بروز این دردها چیست و چرا بعضی افراد با مشکلات همیشگی درد شانه مواجه هستند؟ در ادامه به بررسی برخی از این دلایل می‌پردازیم.

دلایل بروز درد شانه

بد خوابیدن

تقریبا بیش از 50 درصد مشکلات و دردهای شانه، ناشی از تغییر حالت بدن در هنگام خواب است. وضعیت بدن در حین خواب می‌تواند تأثیر زیادی بر حالت قرار گیری شانه‎‌‌ها داشته باشد. خوابیدن به پهلو، به ویژه روی یکی از پهلوها، می‌تواند باعث افزایش فشار بر روی شانه شود. این فشار ممکن است منجر به تحریک و تحمیل وزن بیشتر بر روی مفصل شانه شده و در نتیجه باعث درد و کوفتگی شانه شود.
علاوه بر این، خوابیدن روی شکم باعث انحراف شانه و فشار بر آن می‌شود. همچنین، خوابیدن با یک بالش بلند و نامناسب می‌تواند باعث افزایش فاصله بین گردن و شانه شده و تنش در مفصل شانه را ایجاد کند.
برای کاهش درد و ناراحتی شانه در حین خواب، می‌توانید روش‌های زیر را در نظر داشته باشید:
• انتخاب وضعیت خواب مناسب
سعی کنید در حالتی بخوابید که فشار و تنش بر روی شانه کمتر باشد. بهترین وضعیت خواب می‌تواند خوابیدن به پشت با یک بالش متناسب با شانه و گردن باشد.
• استفاده از بالش مناسب
انتخاب بالشی که شانه و گردن را به طور صحیح پشتیبانی کند و فاصله زیادی بین آن‌ها ایجاد نکند، می‌تواند به کاهش درد شانه کمک کند. معمولا بهترین بالش برای قرار گرفتن وضعیت گردن، شانه و ستون فقرات، بالش طبی است.
• تمرینات مناسب و کشش عضلانی
قبل از خواب، می‌توانید تمرینات کشش عضلانی ساده را انجام دهید تا عضلات شانه و گردن را آماده قرار گرفتن در حالت خواب کنید. این تمرینات می‌توانند از سفتی و گرفتگی شانه جلوگیری کنند.
• استفاده از گرما
قبل از خواب، می‌توانید از دستگاه گرمادهی ملایم استفاده کنید تا عضلات شانه و گردن گرم شوند و تنش آن‌ها کاهش یابد.

تاثیر ورزش بر روی درد شانه

شانه دامنه حرکتی بالایی دارد و برای انجام فعالیت‌های سنگین، بیشتر از هر مفصل دیگری متحمل فشار می‌شود. وجود دردهای بعد از ورزش نشان می‌دهد که شانه نیز مانند سایر بخش‌های بدن آسیب پذیر است و نیاز به استراحت و مراقبت دارد.
ورزش‌‌های سنگین و فعالیت‌هایی که فشار زیادی بر شانه وارد می‌کنند، می‌ توانند باعث ایجاد مشکلاتی مانند التهاب، کشیدگی عضلات و رگ‌‌ها، آسیب به بافت‌های مفصلی و سایر مشکلات مربوط به شانه شوند. بنابراین، دردهای شانه پس از فعالیت ورزشی نشان‌دهنده وجود فشار بر این ناحیه بوده و نباید نادیده گرفته شود.

تاثیر ورزش بر درد شانه

آسیب روتاتور کاف

آسیب تاندون روتاتور کاف می‌تواند دلیل مهمی برای درد شانه هنگام خواب باشد. آسیب تاندون روتاتور کاف معمولاً به علت التهاب و آسیب در تاندون‌ها در اطراف مفصل شانه ایجاد می‌شود. فشار مکرر بر روی تاندون‌‌های روتاتور کاف، مانند قرار گرفتن بر روی شانه برای مدت طولانی در هنگام خواب یا استفاده نادرست از شانه در حرکات روزمره، ممکن است آسیب و التهاب این ناحیه را تحریک کند.

بورسیت شانه

بورسیت‌ها کیسه‌های پر مایعی هستند که در اطراف مفاصل و نقاط اصطکاکی بین بافت‌ها و استخوان‌ها قرار دارند. نقش اصلی بورسیت‌ها، کاهش اصطکاک و فشار در نقاط مفصلی است و به عنوان یک عامل لغزشی عمل می‌کنند.
در شانه، بورسیت‌هایی وجود دارند که نقش مهمی در عملکرد شانه در هنگام حرکت دارند. این بروسیت‌ها کمک می‌کنند تا حرکت‌های صاف و بدون ‌درد در مفصل شانه ایجاد شود. با افزایش فعالیت‌های روزانه و فشار بر روی شانه، بورسیت‌‌ها دچار التهاب می‌شوند که با درد همراه است.

نتیجه گیری

درد شانه یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که می تواند سلامت عمومی بدن را تحت تاثیر قرار دهد. مهم‌ترین عاملی که باعث این دردها می شود، قرارگیری بدن و شانه‌ها در حالت نامناسب هنگام خواب است. برای رفع چنین مشکلاتی، انتخاب بالش مناسب می‌تواند تاثیر به سزایی در کاهش این دردها داشته باشد. شما نیز اگر با دردهای شانه و دلایل مختلف بروز آن مواجه بوده‌اید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

1 از 5
منا دانشمندی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *