کدام پتو مناسب خواب راحت می باشد؟

برای زن و شوهرا


پتو باید رطوبت را جذب کند

 با گرمای بدن خود هوای داخل و زیر پتو را گرم می کنیم 32 درجه ایده آل است. یک پتوی خوب باید این دما را حفظ کند. در شب ما 500 میلی لیتر بخار آب از طریق پوست خود آزاد می کنیم. یک لحاف باید این رطوبت را جذب کرده و به هوای اتاق منتقل کند – در غیر این صورت رطوبت جمع می شود. این نه تنها ناخوشایند است، بلکه می تواند ناسالم نیز باشد: غرق شدن در آب، عمق خواب را مختل می کند، به این معنی که در طول خواب به خوبی بهبود نمی یابند. این به نوبه خود می تواند منجر به فشار خون بالا و تضعیف سیستم ایمنی شود. برای جلوگیری از این امر، هر نوع خواب آور نیاز به پتوی متفاوتی دارد.

2 2


لحاف های پایین مخصوصا گرم و سبک هستند

 لحاف های ارزان قیمت زیر 100 یورو معمولاً از مخلوطی از پر و پر تشکیل شده اند که نسبت آن معمولاً بیشتر است. قبل از خرید، مطمئن شوید که پر کردن پر، کندن زنده نیست که برای حیوانات دردناک است، بلکه پرها از غازهایی هستند که قبلا مرده اند. لحاف های روتختی مخصوصاً گرم، نوازشگر و سبک هستند و بنابراین مخصوصاً برای افرادی که می خوابند یخ می زنند و بنابراین نیاز بیشتری به گرما دارند مناسب هستند. با این حال، اگر به سرعت عرق می کنید، پایین و پرها مناسب نیستند. اگرچه رطوبت را جذب می کنند، اما نسبت به سایر مواد پرکننده، آن را به خوبی دفع می کنند.


پتوهای موی طبیعی رطوبت زیادی را جذب می کنند

 لحاف‌های موی طبیعی معمولاً با پشم گوسفند، ترمه یا موی شتر پر می‌شوند و به طور قابل توجهی سنگین‌تر از لحاف‌های پایین هستند. موهای طبیعی بوی خاص خود را دارند. این به دلیل چربی طبیعی پشم (لانولین) است که هر مو را احاطه کرده است. اما با استفاده، این بو از بین می رود و پتو بوی انسان را می گیرد. لحاف‌های طبیعی مو شما را به همان اندازه گرم نگه می‌دارند، اما به همان اندازه کرکی نیستند. آنها می توانند رطوبت زیادی را جذب کنند و دوباره به سرعت آن را آزاد کنند.


پتوهای الیاف گیاهی خاصیت تهویه هوا دارند

 پتوهای بدون اجزای حیوانی با سلولز چوب (لیوسل)، پنبه، کتان یا کنف که به صورت پشم گوسفند فرآوری شده است پر می شوند. چنین سقف هایی فقط کمی حجیم هستند. پتوهای الیاف گیاهی گرما را به خوبی حفظ نمی کنند، اما قابل شستشو هستند. از آنجا که آنها می توانند مقدار زیادی رطوبت را ذخیره و آزاد کنند، اثر تهویه مطبوع دارند.


پتوهای مصنوعی رطوبت کمی را جذب می کنند

 لحاف های مصنوعی با پلی استر ساخته شده از نفت پر شده اند. پتوهای الیاف پلی استر قابل شستشو بوده و نگهداری از آنها آسان است. نکته منفی این است که آنها رطوبت بسیار کمی را جذب می کنند، بنابراین بیشتر مستعد تعریق زیر لحاف های مصنوعی هستید. بیشتر پتوهای مصنوعی هنوز شما را خیلی گرم نگه نمی دارند.

1 1 1

پتوهای الیافی و پلی استر گیاهی برای افرادی که به گرد و غبار خانه حساسیت دارند

علاوه بر پتوهایی با الیاف گیاهی، پتوهای پلی استر برای افرادی که به گرد و غبار خانگی حساسیت دارند ایده آل است – آنها با خود کنه گرد و غبار خانگی مشکلی ندارند، اما با مدفوع آنها مشکلی ندارند: این می تواند منجر به مسدود شدن بینی شود. صبح، آبریزش بینی، تحریک پوست و حتی آسم تا تنگی نفس شبانه. به همین دلیل است که افراد مبتلا به آلرژی باید بتوانند لحاف های خود را در دمای بیش از 60 درجه بشویند و روکش آن باید به قدری محکم بافته شود که کنه ها نتوانند به داخل آن نفوذ کنند.

5 از 5
سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *