عوامل موثر بر طول عمر تشک چیست؟

طول عمر تشک خوشخواب

تشک از ملزومات یک تخت خواب به شمار می‌آید و بدون آن، خوابیدن روی تخت خواب، امکان پذیر نیست. امروزه بسیاری از فروشگاه‌ها، تشک‌های خوشخواب  و راحت و همچنین تشک‌های مختلف طبی را به فروش می‌رسانند. برای مثال می‌توان از تشک رویال به عنوان یک تشک پر طرفدار نام برد. هر کس به تناسب نیاز خود می‌تواند یک تشک خوب برای خود تهیه و استفاده کند. اما باید بدانید که هر تشک، عمر مفیدی دارد و بعد از آن، باید تعویض شود.

طول عمر تشک متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر دوست دارید در مورد طول عمر انواع تشک و عوامل موثر بر این طول عمر، بیشتر و بهتر بدانید، حتما تا انتهای این مطلب را بخوانید.

یک تشک چقدر باید دوام داشته باشد؟

اولین چیزی که بسیاری از خانم‌های خانه‌دار و آقایان به هنگام خرید تشک به آن توجه می‌کنند، دوام و ماندگاری آن می‌باشد. مقاومت تشک‌های طبی متفاوت است و هر کدام میزان مشخصی از وزن را تحمل می‌کنند. برخی از تشک‌ها دارای فنرهای مقاوم و خوبی هستند. این تشک‌ها می‌توانند وزن‌های بالا را تحمل کنند. البته میزان تحمل وزن در تشک‌ها به تک نفره یا دونفره بودن آن هم بستگی دارد.

تشک رویال در انواع مختلف فنر دار و تشک طبی در بازار وجود دارد. این تشک می‌تواند وزن بالایی را تحمل کند. البته نمی‌توان انتظار داشت که دو نفر با وزن 80 کیلو گرم روی یک تشک یک نفره چندین بار بخوابند و تشک هیچ آسیبی نبیند. اما در صورتی که تشک مورد نظر درست و صحیح مصرف شود، مشکل خاصی برای آن به وجود نمی‌آید.

دوام یک تشک باید به حدی باشد که اگر به صورت صحیح از آن استفاده شود، بین 7 تا 10 سال دوام بیاورد. البته باز هم به وزن افراد دارد که چقدر بتواند آن را تحمل کند.

دوام تشک خواب

عوامل مهم و تاثیر گذار روی طول عمر تشک

عوامل مهم در افزایش طول عمر یک تشک به طور کلی به چند مورد زیر خلاصه می‌شود:

  1. وزن افراد استفاده کننده، از عوامل بسیار مهم و موثر در طول عمر تشک می‌باشد. برخی از افراد سنگین هستند اما روی تشک معمولی می‌خوابند. این تشک‌ها برای افراد با وزن پایین طراحی شده است. بهتر است افراد با وزن‌های بالا از تشک‌های مقاوم و با فوم و فنر مناسب استفاده کنند. تشک رویال، نمونه‌های مقاوم در این زمینه، زیاد دارد.
  2. مواد به کار رفته در ساخت یک تشک از عوامل مهم دیگر در افزایش طول عمر یک تشک به حساب می‌آید. جنس و مقاومت فنر و فوم و پارچه به کار رفته در تشک، بسیار مهم است.
  3. نحوه مراقبت از تشک می‌تواند در طول عمر آن به شدت موثر باشد. اگر تشک مورد نظر شما با یک محافظ پوشیده شود، پارچه‌ی رویی آن دیرتر از بین می‌رود. بالا و پریدن‌های کودکان روی تشک می‌تواند فوم و فنر به کار رفته در تشک را دچار آسیب کند.
  4. نحوه خوابیدن روی تخت خواب و همچنین جنس و مقاومت تخت خواب هم می‌تواند روی طول عمر تشک موثر باشد.

چه وقت تشک را تعویض کنیم؟

بسیاری از افراد دوست دارند بدانند تشک خود را چه زمانی باید تعویض کنند. پر واضح است که وقتی تشک، کارایی خود را از دست بدهد باید تعویض شود. اما بهتر است پیش از تعویض تشک خود، چند مورد را در نظر داشته باشید. برای مثال می‌توانید از خود بپرسید که آیا شب‌ها به خوبی می‌خوابید یا خیر. اگر می‌بینید که در خانه‌ی سایر اقوام و یا هتل به راحتی به خواب می‌روید اما در تخت خود به سادگی به خواب نمی‌روید، احتمالا زمان تعویض تشک تخت خواب شما فرا رسیده باشد.

اگر تشک خود را بیشتر از 7 سال است که خریده‎‌‌اید، بهتر است آن را تعویض کنید. همچنین اگر در هنگام صبح با درد و خستگی و کوفتگی بدن از خواب بیدار می‌شوید، باید تشک خود را تعویض کنید.

اگر هم در هنگام شب، صدای تکان خوردن‌های همسر خود را روی تخت خواب احساس می‌کنید و یا حس می‌کنید با تکان خوردن او، تشک شما زیاد جابجا می‌شود و یا صدا می‌دهد، باید تشک را تعویض کنید. البته گاهی نیز ممکن است تشک سالم باشد ولی تخت خواب شما مشکل داشته باشد. نباید این دو را با هم اشتباه بگیرید.

یکی از راه‌های دیگر تشخیص زمان تعویض تشک، احساس آلرژی و نفس تنگی است. آسم و آلرژی و مشکلات تنفسی ممکن است به خاطر پوسیدگی تشک باشد.

عوامل موثر بر عمر تشک

نتیجه گیری

تشک از لوازم بسیار مهم در یک اتاق خواب و استفاده روی تخت خواب است که اگر به درستی از آن استفاده شود، می‌تواند عمر مفید 7 تا 10 سال را داشته باشد. اما در صورت عدم مراقبت از آن، خیلی زود دچار آسیب خواهد شد و از بین خواهد رفت. بهتر است پیش از تعویض تشک، حتما کیفیت خواب خود را بررسی کنید و در صورت عدم رضایت، آن را تعویض کنید.

اگر در مورد تشک و عوامل مهم و اثر گذار در افزایش طول عمر آن، چیزی می دانید، حتما آن را با ما و مخاطبین ما درمیان بگذارید.

منا دانشمندی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *