خوابیدن روی زمین سالم یا ناسالم؟

همانطور که امشب در تخت خوب و راحت خود مستقر می شوید و برای رویاهای شیرین آماده می شوید، به این فکر کنید که خوابیدن روی اسب چقدر وحشتناک است. در گذشته برخی از قبایل باستانی همین کار را می کردند. بله، افتضاح به نظر می رسد. ما آن را می دانیم. به لطف پیشرفت تکنولوژی، ما نحوه خواب خود را بسیار بهبود بخشیده ایم. و هر چه بیشتر تحقیق و کشف کنیم، خواب ما بهتر می شود! امروزه خواب مردم در سراسر جهان متفاوت است. معمولاً در بخش‌های شرقی جهان، برخی افراد تشک خود را دقیقاً روی زمین قرار می‌دهند و برخی افراد حتی بدون تشک، فقط با یک تشک، کیسه خواب یا اصلاً هیچ چیز نمی‌خوابند. حتی اگر خوابیدن روی زمین عجیب به نظر می رسد، بیایید در مورد مزایا و معایب تشک روی زمین صحبت کنیم.

رو زمین


فواید خوابیدن روی زمین با تشک


مزیت اصلی جایگزینی تخت بلند با خوابیدن روی زمین، بهبود گردش خون در سراسر بدن است. از مزایای سلامتی متعدد آن می توان به کاهش درد گردن و کمر اشاره کرد. این فواید مشابه مزایایی است که توسط افرادی که بدون بالش می خوابند گزارش شده است. افرادی که روی تشک نزدیک به زمین می خوابند نیز به میزان قابل توجهی در خطر ابتلا به اسکولیوز قرار دارند. این بیماری است که در آن ستون فقرات دارای انحنای غیر طبیعی است. برخی از افرادی که شروع به خوابیدن روی زمین کردند، بهبود کلی را گزارش کردند. علاوه بر این، برای برخی، انواع کمردرد ناپدید شد و برخی حتی گزارش دادند که می تواند درد مفاصل آنها را نیز تسکین دهد. به خاطر داشته باشید که تحقیقات زیادی در مورد فواید خوابیدن روی زمین انجام نشده است. مهم است که از قبل با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید، به خصوص اگر درد قابل توجهی دارید. برخی از محققان بر این باورند که ستون فقرات هنگام خواب روی زمین در خنثی ترین حالت قرار دارد زیرا بدون پد اضافی، بدن می تواند فشار را در کل سطح تشک تنظیم و توزیع کند. این می تواند به کاهش درد گردن و کمر کمک کند. نزدیک بودن به زمین به شما امکان می دهد به هوای خنک دسترسی داشته باشید که حس خوبی دارد و می تواند برای خواب شما معجزه کند. افزایش دمای بدن منجر به خواب زیاد بی قرار و بیدار شدن در نیمه شب می شود. هوای خنک مانع از تعریق شما در شب می شود و همچنین برای سیستم تنفسی شما مفید است و همچنین گردش خون کلی را بهبود می بخشد.

زمین خوابیدن

مضرات خوابیدن روی زمین با تشک


بارزترین عیب خوابیدن روی زمین گرد و غباری است که روی زمین جمع می شود. مسواک زدن منظم برای جلوگیری از مشکلات تنفسی و واکنش های آلرژیک ضروری است. تنفس گرد و غبار و سایر ذرات کثیفی می تواند به طور دائمی به سلامت شما آسیب برساند. با بالا بردن تشک خود کمی بالاتر از سطح زمین می توان از این امر جلوگیری کرد. با این حال، توصیه می کنیم هر چند وقت یکبار کف را تمیز کنید. اگر جریان هوای کافی وجود نداشته باشد و تشک مستقیماً روی زمین خوابیده باشد، گرما و عرق بیش از حد بدن انسان می تواند باعث شود تشک تمام آن گرما و مایع را به دام بیندازد و لایه ای از کپک را در داخل تشک ایجاد کند. کپک می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک جدی شود – به بوی بدی که تشک شما را غیرقابل استفاده می‌کند، اشاره نکنیم. مشکل آزاردهنده دیگر این است که ساس‌ها می‌توانند محل سکونت خود را بگیرند و تشک شما را به خانه جدید خود تبدیل کنند. این مشکل می تواند تشدید شود زیرا می توانند خیلی سریع تکثیر شوند و در سراسر تشک پخش شوند. اگر تخت کمی از زمین فاصله داشته باشد، تا زمانی که هیچ ملحفه‌ای به پایین آویزان نشده یا با زمین تماس نداشته باشد، می‌توان از این کار اجتناب کرد. همچنین می توانید از روکش تشک برای محافظت از تشک خود در زمانی که برای مدت طولانی از خانه دور هستید استفاده کنید. اگر زمانی که بیرون تقریباً یخبندان است، روی زمین بخوابید، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به بیماری باشید. خوابیدن روی سطحی که خیلی سرد است بیشتر از مزایا معایب دارد! در حالی که خوابیدن روی زمین در آب و هوای گرم‌تر می‌تواند راحت باشد، اما زمانی که هوا سرد است خطرات جدی برای سلامتی ایجاد می‌کند. تنفس در هوای بسیار سرد می تواند به ریه های شما آسیب برساند، جریان خون شما را محدود کند و به طور بالقوه باعث هیپوترمی شود. بدیهی است که یک سیستم گرمایش خوب می تواند با این موارد مبارزه کند. افرادی که فقط به یک طرف می خوابند نمی توانند خود را با این شیوه خواب وفق دهند. افزایش فشار روی تشک روی زمین باعث ناراحتی شدید در باسن و شانه ها می شود و خواب راحت شبانه را غیرممکن می کند. بنابراین، خوابیدن روی تشک روی زمین برای افرادی که به پشت و روی شکم می‌خوابند، بهترین است.

5 از 5
سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *