در دوران حاملگی چگونه بخوابیم؟

راحت


شکم کروی است، نوزاد متولد نشده حرکت می کند: پیدا کردن وضعیت خواب مناسب در دوران بارداری چندان آسان نیست. در حال حاضر خواب بسیار مهم است. ما توضیح می دهیم که بهترین حالت خواب برای شما و کودک شما کدام است.


استراحت، آرامش و خواب کافی. این امر به ویژه در دوران بارداری مهم است، زیرا بدن شما با سرعت کامل کار می کند در حالی که موجود جدیدی در درون شما رشد می کند. و کودک متولد نشده نیز به مراحل استراحت نیاز دارد تا بتواند به خوبی رشد کند. یافتن موقعیت خواب مناسب در دوران بارداری تنها یکی از چالش های بسیاری است. زیرا بسیاری از زنان باردار به طرز ناخوشایندی دروغ می گویند یا نگران هستند که با خوابیدن در وضعیت نامناسب به کودک خود آسیب برسانند. بنابراین: چگونه باید بهترین دروغ گفت و چگونه نه؟


کدام وضعیت خوابیدن در دوران بارداری مجاز است؟

 وضعیت خواب در دوران بارداری روی شکم اگر معده می خوابید، می توانید در تمام دوران بارداری به روی شکم بخوابید. به هر حال باید از هفته های اول لذت ببرید چون به زودی بین هفته ۱۲ تا ۲۲ بارداری تمام می شود. سپس خوابیدن روی شکم ناراحت کننده می شود و قطعاً باید موقعیت خواب متفاوتی را برای بارداری خود پیدا کنید. با این حال، این شکم افراد معده خواب نیست که باعث ایجاد مشکل می شود. بلکه این سینه ها هستند که خوابیدن روی شکم را ناراحت می کنند. در اکثر زنان باردار، در ابتدای بارداری به سرعت رشد می کنند و اغلب شروع به درد می کنند. به ویژه لمس های قوی و خوابیدن در وضعیت مستعد می تواند بسیار دردناک باشد.


وضعیت خواب در دوران بارداری:

 به پشت این مشکل خوابیدن به پشت در دوران بارداری است. نظریه های زیادی در این مورد وجود دارد که می تواند زنان باردار را بترساند. زیرا: اگر در اواخر بارداری شکم ضخیم و سنگین باشد، وزن رحم می تواند به اصطلاح ورید اجوف، ورید اجوف تحتانی را فشار دهد. با افزایش وزن شکم، خطر فشرده شدن کامل این سیاهرگ نیز افزایش می یابد. این می تواند باعث کاهش گردش خون و سرگیجه و حالت تهوع شما شود خون شما را از پایین به قلب منتقل می کند، سم زدایی کلیه ها را تضمین می کند و کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که آب زیادی در بدن ذخیره نمی شود. خطر دیگری که در وضعیت خوابیده به پشت در دوران بارداری وجود دارد این است که هنگام فشرده شدن ورید اجوف، نوزاد اکسیژن کافی دریافت نمی کند. اما اگر صبح به پشت از خواب بیدار شدید نترسید! اگر شب به پشت برگردید و ورید اجوف واقعاً فشرده شده باشد، بدن شما به شما می گوید و معمولاً از خواب بیدار می شوید. یا به طرف خود می چرخید – بدون اینکه بتوانید صبح روز بعد آن را به خاطر بسپارید – یا به دلیل ناخوشی از خواب بیدار می شوید. بر اساس برخی مطالعات علمی، وضعیت خوابیدن در هنگام به خواب رفتن اهمیت ویژه ای دارد. شما بیشتر شب را در این موقعیت می گذرانید. فازهای کوتاه در موقعیت عقب حیاتی نیست.

حاملگی
o,hf


وضعیت خوابیدن در دوران بارداری:

به پهلو اگر بتوانید به خوبی به پهلو بخوابید، احتمالاً این وضعیت خواب خوبی برای شما در دوران بارداری نیز خواهد بود. تنها سوال اینجاست: سمت چپ یا سمت راست؟ زیرا تفاوت هایی نیز وجود دارد.


در سمت چپ بخوابید

افراد پهلو خواب ترجیحاً در دوران بارداری به پهلوی چپ بخوابند. مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد مادران باردار که عمدتاً به پهلوی چپ می خوابند، از هفته 28 بارداری کمتر در معرض خطر سقط جنین قرار دارند. این ممکن است به این دلیل باشد که ورید اجوف که در بالا ذکر شد در سمت راست بدن قرار دارد و بنابراین هنگام خوابیدن به سمت چپ نمی تواند افسرده شود. سیستم لنفاوی می تواند در حالت خوابیدن در سمت چپ بدون مانع کار کند و بهتر می توان از احتباس آب جلوگیری کرد. این وضعیت روی اندام‌ها و قلب شما ملایم‌تر است و کودک شما می‌تواند به خوبی با مواد مغذی و اکسیژن تامین شود. همچنین اگر در دوران بارداری از سوزش سر دل و/یا سوء هاضمه رنج می برید، باید این وضعیت خواب را امتحان کنید.


خوابیدن به پهلو را راحت تر کنید

 دراز کشیدن به پهلو در شب می تواند کمی ناراحت کننده تر شود، به خصوص در بارداری پیشرفته، زیرا معده به سمت پایین کشیده می شود. می توانید با استفاده از بالش شیردهی یا بالش خواب جانبی این مشکل را برطرف کنید. می توانید بالش را به پهلو زیر شکم خود ببندید و آن را با آن نگه دارید. بسیاری از زنان باردار نیز احساس راحتی می کنند که یک پا را روی بالش بگذارند و در نتیجه آن را بین پاهای خود ببندند. مخصوصاً کاربردی: می‌توانید از بالش شیردهی که برای خوابیدن بعد از تولد استفاده می‌شود، برای شیر دادن یا دادن شیشه شیر به کودک خود استفاده کنید. بنابراین خرید قطعا ارزش آن را دارد.

5 از 5
سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *