تاثیر مطالعه قبل از خواب در بهبود خواب

تاثیر مطالعه قبل از خواب در بهبود خواب

مطالعه قبل از خواب می‌تواند به تحریک مغز کمک کند و کیفیت خواب را بهبود بخشد. وقتی که شما قبل از خواب کتاب می‌خوانید، این فعالیت به آرامش بدن کمک می‌کند و افکاری که ممکن است شما را بیدار نگه دارند را تسکین می‌دهد. این‌ها باعث افزایش تولید ملاتونین نیز می‌شوند.
ملاتونین یک هورمون مهم است که در مغز ترشح می‌شود و نقش مهمی در تنظیم الگوی خواب و بیداری دارد. مطالعه قبل از خواب می‌تواند به تولید بیشتر ملاتونین کمک کند. اما راحت بودن و آرامش داشتن در رخت خواب نیز از مهم‌ترین عوامل در کیفیت خواب و راحتی است. استفاده از انواع تشک طبی می‌توانند به قرار گفتن وضعیت بدن در شرایط استاندارد در هنگام خواب کمک کنند.

فواید مطالعه قبل از خواب

همه ما از تاثیر غیر قابل انکار کتاب خوانی بر عملکرد مغز مطلع هستیم؛ اما مطالعه قبل از خواب می‌تواند تاثیرات مثبتی بر روی کیفیت خواب نیز داشته باشد. در ادامه به بررسی برخی از فواید مطالعه قبل از خواب اشاره می‌کنیم.

فواید مطالعه قبل از خواب

کاهش استرس و اضطراب

مطالعه قبل از خواب به عنوان یک روش موثر برای کاهش اضطراب و استرس مورد توجه قرار دارد. این فعالیت می‌تواند به شما کمک کند تا روحیه و آرامش خود را بهبود بخشید و خواب بهتری داشته باشید. البته هر فرد ممکن است واکنش‌های مختلفی در مواجهه با استرس داشته باشد؛ اما در هر صورت استرس قبل از خواب باعث بی خوابی یا خواب بی کیفیت می‌شود که با 20 الی 30 دقیقه مطالعه قبل از خواب می‌توان آن را تا حدود زیادی کنترل کرد.

ورود به دنیای جدید و کسب آرامش

خواندن کتاب‌ها و رمان‌ها به ما این امکان را می‌دهد که به دنیایی جدید و متفاوت ورود کنیم و تجربه‌‌هایی به دست آوریم که در زندگی واقعی ممکن نیستند. این تجربه به ما امکان می‌دهد تا با شخصیت‌های دیگر همدردی کنیم، در ماجراجویی‌ها شرکت کنیم، در محیط‌های جدید قرار بگیریم و احساسات و تجربیات آن‌ها را تجربه کنیم.
خواندن کتاب‌ می‌تواند یک نوع درمان روحی و جسمی باشد. در روزهایی که ذهنمان پر است از استرس و نگرانی‌ها، خواندن کتاب می‌تواند ما را به دنیایی آرام و متفاوت ببرد. این امر باعث می‌شود تا از واقعیت‌های روزمره خارج شویم و به یک داستان معنوی، عاشقانه، علمی تخیلی و یا هر ژانر دیگری فرو بریم.

افزایش آرامش با ماطلعه قبل از خواب

افزایش تمرکز

بدون شک، وابستگی بیش از حد به فضای مجازی یکی از چالش‌هایی است که بسیاری از ما با آن روبرو هستیم. در حقیقت، شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های مختلف موجود در آن با ارائه اطلاعات و سرگرمی‌های فراوان، می‌توانند موجب کاهش تمرکز ما شوند. مطالعات نشان می‌‌دهند که استفاده بیش از حد از گوشی‌‌های موبایل و شبکه‌های اجتماعی می‌‌توانند منجر به کاهش توانایی ما در تمرکز و انجام وظایف مهم روزمره شود. به همین دلیل می‌توان به جای استفاده بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی در ساعات قبل از خواب، به چند دقیقه مطالعه مشغول شد. در این مورد، مطالعه کتاب مورد علاقه و سرگرم کننده ای که با آن ارتباط بهتری پیدا می‌کنیم، می تواند تاثیر بیشتری داشته باشد.

خواب بهتر

مطالعه قبل از خواب می‌تواند موجب خستگی چشم و خواب آلودگی شود. خواندن متن‌ها به خصوص در نور کم، می‌تواند چشم‌ها را خسته کرده و باعث خواب سریع‌تر شوند. خواندن کتاب قبل از خواب کمک می‌کند تا اطلاعات و مطالبی که در طول روز یاد گرفته‌ایم، بهتر در ذهنمان ماندگار شوند. این امر به دلیل تاثیر مثبت بر حافظه و یادگیری و درگیر کردن مغز است. با مرور محتواهای آموخته شده، اطلاعات بیشتری در ذهن ثبت می‌شوند و احتمال به یاد آوردن آن‌ها در آینده بالاتر می‌رود. این فرآیند باعث خواب بهتر و باکیفیت‌تر می‌شود. در کنار این موارد، استفاده از تشک مناسب نیز امری ضروری است. تشک رویال به عنوان یک تشک طبی فنری می‌تواند خوابی آرام و راحت را در طول شب فراهم کند.

تاثیر خواب بهتر با مطالعه قبل از خواب

نتیجه گیری

داشتن یک خواب شبانه راحت، یک نیاز طبیعی است که باید برای همه ما فراهم باشد. مطالعه قبل از خواب با درگیر مغز و افزایش تمرکز، باعث خسته شدن چشم شده و تاثیر مثبتی بر فرآیند خواب دارد. البته برای داشتن خواب مناسب و باکیفیت، نیازمند عوامل مختلف دیگری مانند استفاده از تشک‌های باکیفیت نیز هستید. اگر شما هم تا کنون از تاثیر مطالعه قبل از خواب بهره مند بوده‌اید، تجربیات خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

منا دانشمندی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *