باید و نبایدهای دوران بارداری

حاملگی


زنان در دوران بارداری باید رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشند، اما زمان سفت و سخت غذا ضروری نیست. خانم های باردار نیازی به خوردن صبحانه در ساعت هشت و ناهار در ساعت دوازده ندارند. برای مادران باردار بسیار مهمتر این است که چه می خورند، اما نه در چه زمانی.


به گفته متخصص زنان، هیچ قانون ثابتی برای زنان باردار در مورد اینکه چند بار باید چیزی بخورند وجود ندارد. پروفسور کلاوس وتر می گوید: «زنان باردار باید به طور منظم غذا بخورند و در طول روز پخش شوند. قانون کلی سه وعده غذایی اصلی و حداکثر دو میان وعده بسته به میزان گرسنگی شما است. طرح “سالم به زندگی” توسط وزارت غذا و کشاورزی فدرال تامین می شود. برای مثال، والدین آینده می توانند اطلاعات گسترده ای در مورد تغذیه سالم نوزاد قبل از تولد فرزندشان به دست آورند و دوره های آموزشی بیشتر در مورد تغذیه کودک نیز ارائه می شود.


زن باردار چه بخورد؟

با انتخاب زیاد غذاها، منو برای زنان باردار نیز می تواند بسیار متنوع باشد. شما باید یک وعده غذای اصلی گرم را یک بار در روز بخورید، که باید از سه گروه غذایی مختلف تشکیل شده باشد: مقدار زیادی سبزیجات یا سالاد، همراه با برنج، ماکارونی یا سیب زمینی، و گهگاهی ماهی، گوشت، تخم مرغ ویا محصولات لبنی. غذاهایی مانند میوه تازه، موسلی با ماست یا نان با پنیر و سالاد به عنوان یک غذای اصلی سرد ایده آل هستند. علاوه بر این، نوشیدن کافی برای زنان باردار نیز بسیار مهم است، بهتر است با توجه به توصیه پزشک، در هر وعده غذایی یک یا دو لیوان آب بنوشند.


خانم باردار چه چیزهایی نباید بخورد؟

 برای جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری عفونی لیستریوز، زنان باردار نباید ماهی خام، ترشی یا دودی مصرف کنند. باید دقت کنید که ماهی همیشه تازه باشد و به صورت سرخ شده یا بخارپز سرو شود. گوشت خام یا تخم مرغ خام نیز خطرناک است و در دوران بارداری نباید مصرف شود.

5 از 5
سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *