با گردن درد به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

3 3 3


گردن درد یک مشکل رو به رشد در محل کار مدرن ما است: از هر 10 نفر 7 نفر در مقطعی از زندگی خود گردن درد را تجربه می کنند. دلایل گردن درد متفاوت است و از تنش دردناک اما بی ضرر گردن گرفته تا آسیب به اعصاب گردن تا نقایص غیرقابل برگشت در بدن مهره ها، دیسک های بین مهره ای یا مفاصل فاست را شامل می شود. تمرینات فیزیوتراپی می توانند به طور قابل اعتمادی تنش گردن مرتبط با عضلات را کاهش دهند. درمان انواع گردن درد وابسته به علت و فردی است. قرار گذاشتن بر اساس مطالعه ای که توسط موسسه رابرت کخ در سال 2021 انجام شد، 45 درصد از افراد مورد بررسی گفتند که در سال گذشته از گردن درد رنج می بردند. زنان بیشتر از مردان تحت تأثیر گردن درد قرار گرفتند. گردن درد یکی از شایع ترین شکایات در ارتوپدی است.

1 1 4


گردن درد به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن گردن درد زیاد منتظر نمانید تا به پزشک مراجعه کنید. درد را به عنوان یک سیگنال هشدار دهنده از بدن خود درک کنید. پزشکان همچنین از پرچم قرمز صحبت می کنند. قبل از ایجاد یک وضعیت تسکین دهنده درد یا آسیب دائمی به ستون فقرات، باید با پزشک مشورت کنید. اولین نقطه تماس شما برای درد و تنش در گردن معمولاً پزشک خانواده شما است. در بسیاری از موارد با کمک ورزش های فیزیوتراپی، فیزیوتراپی و مسکن ها می تواند گردن درد را با موفقیت درمان کند و از مزمن شدن درد جلوگیری کند. اگر تغییراتی در ستون فقرات وجود داشته باشد (مانند آرتروز مفاصل فاست یا مهره‌ها)، پزشک خانواده شما را به یک متخصص ارتوپدی که در درمان اختلالات ستون فقرات تخصص دارد، ارجاع می‌دهد. در کلینیک مفصل نیز اکثر بیماران مبتلا به گردن درد با توجه به بیماری های فرسایشی و پارگی درمان می شوند.


چه زمانی برای گردن درد به پزشک مراجعه کنیم؟

 اگر درد گردن بسیار شدید است یا برای مدت طولانی ادامه دارد، نباید در مشورت با پزشک تردید کنید. توصیه می کنیم برای درمان گردن درد به دنبال مشاوره پزشکی باشید پس از سقوط یا تصادف، به خصوص اگر درد همراه با حالت تهوع، استفراغ یا سرگیجه باشد، اگر متوجه خرابی موتور شدید، اگر از بی حسی یا از دست دادن قدرت در بازو یا شانه خود رنج می برید، اگر اشعه ایکس یا MRI آسیب به ریشه های عصبی (رادیکولوپاتی) یا فتق دیسک در ستون فقرات گردنی را نشان داده باشد، اگر گردن درد با علائم به اصطلاح B همراه باشد: تب غیرقابل توضیح، تعریق شبانه و کاهش وزن زیاد، اگر احتمال بیماری تومور، باکتریایی یا ویروسی یا عفونت وجود دارد، اگر علیرغم درمان محافظه کارانه برای چندین هفته هیچ بهبودی در علائم احساس نکردید.

2 2 4


تشخیص گردن درد

 در بیماران جوان‌تر، علت گردن درد معمولاً وضعیت نادرست یا بارگذاری بیش از حد ستون فقرات گردنی (ستون فقرات گردنی) است. علاوه بر این، برای مثال، وضعیت نامطلوب خوابیدن، می تواند باعث انسداد دردناک مفاصل مهره شود. حوادث (تروما) همچنین می تواند منجر به درد گردن به دلیل آسیب به عضلات و رباط ها در ناحیه ستون فقرات گردنی شود. بیماران مسن معمولا از گردن درد مزمن ناشی از سایش غضروف یا تغییرات پاتولوژیک در مفاصل بین مهره ای یا دیسک های بین مهره ای رنج می برند. بدشکلی های مادرزادی ستون فقرات (اسکولیوز، بیماری شوئرمن)، التهاب، از دست دادن استخوان (پوکی استخوان) یا تومورها نیز محرک های احتمالی درد هستند.

5 از 5
سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *