انتخاب بهترین تشک برای کودک + ویژگی تشک کودک

انتخاب بهترین تشک برای کودک

استراحت و خواب برای انسان‌ ها در طول ساعات شبانه روز بسیار مهم است و تشکی که برای استراحت استفاده می‌کنند نقش مهمی در کیفیت خواب ایفا می‌کند. در مورد کودکان، انتخاب تشک مناسب از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ زیرا نیاز به خواب و استراحت کافی در دوران رشد و تکامل بدنی آن‌ها بسیار ضروری است. آمارها نیز نشان می‎‌‌‌دهند که 80 درصد افراد در طول زندگی خود با کمردرد مواجه می‌شوند. انتخاب تشک مناسب یکی از مهم‌ترین موارد برای داشتن خواب راحت و آرام است. در ادامه به بررسی برخی از ویژگی‌های تشک طبی مناسب جهت خواب کودک می‌پردازیم.

ویژگی تشک مناسب کودک

تشک مناسب کودک باید دارای ویژگی‌هایی باشد که بتواند آرامش و راحتی کودک را در حین خواب فراهم کند. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های تشک طبی کودک، شامل موارد زیر می شوند:

سطح نرمی

تشک مناسب باید دارای سطح نرمی مناسبی باشد. کودکان نیاز به تشکی دارند که به آسانی با شکل بدنشان تنظیم شود و فشار یکنواختی به بدنشان اعمال کند. تشکی که بسیار سفت باشد باعث فشار به برخی از نواحی بدن کودک می‌شود؛ در حالی که نرمی بیش از حد تشک نیز باعث عدم حمایت از ستون فقرات و حالت قرار گیری بدن کودک در حین خواب می‌شود.

ویژگی تشک مناسب کودک
پشتیبانی ستون فقرات

یکی از ویژگی‌های مهم تشک کودک، پشتیبانی از ستون فقرات است. این ویژگی باید به گونه‌ای باشد که به قرارگیری درست بدن در موقع خواب منجر شود؛ زیرا به حفظ سلامتی ستون فقرات و جلوگیری از مشکلات پشت و گردن کمک می‌کند.

جذب حرارت

تشک مناسب برای کودکان باید دارای ویژگی‌هایی باشد که بتواند حرارت بدن را به خوبی تنظیم کند. بدن کودکان در مقابل تغییرات دمایی حساس‌تر است؛ بنابراین تشک باید بتواند دمای مناسب را حفظ کند و از انتقال گرما یا سرمای بیش از حد در طول شب جلوگیری کند.

دوام بالا

تشک کودک باید از مواد با استفاده از مواد باکیفیت و مقاوم ساخته شود تا دوام بالایی داشته باشد. کودکان فعالیت بیشتری در تخت خواب خود دارند و ممکن است روی تشک بپرید یا بازی کنند. به همین دلیل، مقاومت تشک در مقابل این فعالیت‌ها بسیار مهم و تعیین کننده است.

مهم ترین ویژگی های تشک برای بچه ها
ضد آلرژی

برخی از کودکان ممکن است به مواد خاصی حساسیت داشته باشند. در این صورت، تشکی که از مواد ضد آلرژی تشکیل شده باشد، می‌تواند گزینه مناسبی برای خواب راحت کودک باشد تا از بروز علائم حساسیتی جلوگیری به عمل آید.

سایز مناسب

یکی از ویژگی‌های مهم یک تشک مناسب برای کودک، سایز مناسب آن است. تشک باید به اندازه‌ای باشد که کودک به راحتی بر روی آن دراز بکشد و تغییر حالت دهد.

چه موقع تشک کودک نیاز به تعویض دارد؟

یکی از مواردی که در مورد خواب کودک باید مورد توجه قرار گیرد، زمان نیاز به تعویض تشک آن است. اگر تشک کودک برای مدت زمان طولانی استفاده شده باشد و یا اگر کیفیت خود را از دست داده باشد، ممکن است در طولانی ‌مدت مشکلاتی را برای او ایجاد کند. در صورتی که یکی از موارد زیر رخ داده باشد، بهتر است یک تشک جدید برای فرزندتان تهیه کنید:
• بعد از خوابیدن و استراحت، کودک احساس خستگی، کوفتگی یا کاهش انرژی داشته باشد و یا از کمردرد شکایت کن.
• تشک دارای آثار پوسیدگی و پارگی باشد که قابل مشاهده باشند
• روی تشک برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌های زیادی وجود داشته باشد
• هنگام خوابیدن روی تشک، صدایی شنیده شود
در این موارد، بهتر است تشک فعلی را تعویض کنید و یک تشک طبی جدید که دارای سایز و کیفیتی مناسبی است، انتخاب کنید.

چه موقع تشک کودک نیاز به تعویض دارد؟
نکاتی در مورد نگهداری از تشک کودک

برای حفظ و نگهداری تشک کودک، باید همیشه آن را تمیز نگهدارید. برای این کار می‌توانید از پوشش محافظ استفاده کنید که بتوانید آن را بشویید و مجددا مورد استفاده قرار دهید. همچنین، برای جلوگیری از سایش تشک، می‌توانید از روتختی‌ها و پوشش‌‌‌های محافظ استفاده کنید.
تماس تشک با آب می‌تواند باعث آسیب به الیاف درونی آن شود و رشد قارچ و باکتری‌ها را در پی داشته باشد. به همین دلیل، جهت تمیز کردن تشک، از روش‌هایی غیر از شستن با آب استفاده کنید.
تشک‌ها در طول زمان فرسوده شده و دچار خرابی می‌شوند. بر اساس توصیه‌های بهداشتی، تعویض تشک بعد از 8 تا 10 سال استفاده توصیه می‌شود که در مورد تشک کودکان، این مدت زمان می تواند کمتر نیز باشد.

نتیجه گیری

با استفاده از تشک طبی راحت و مناسب، می‌توانید خوابی باکیفیت را برای کودک خود به ارمغان بیاورید. البته خرید تشک باکیفیت به تنهایی کافی نیست و باید با رعایت نکات مورد نیاز برای نگهداری از آن نیز همراه باشد. شما نیز اگر با مشکلات مربوط به تشک کودک دلبند خود مواجه بوده اید، تجربیاتتان را با ما در میان بگذارید.

منا دانشمندی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *