تشک نرم بهتر است یا تشک سفت؟ + بررسی تشک مناسب

نرم بهتر است یا تشک سفت

استفاده از تشک به هنگام خوابیدن، تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت خواب دارد. اگر تشک مورد نظر شما بیش از حد نرم یا سفت باشد، مطمئن باشید روز بعد با کسلی و بی حوصلگی از خواب بیدار می شوید. اما تصور کنید اگر انتخاب تشک نرم یا سفت، مطابق با میل و سلیقه و آناتومی بدن شما باشد؛ در این صورت از خوابیدن روی تخت، بسیار لذت خواهید برد.

شاید این موضوع را جدی نگرفته باشید و تصور کنید که انسان بعد از یک روز تلاش و خستگی فراوان، به هر طریقی به خواب می رود. اما این یک تصور غلط است. انسان، تقریبا نیمی از عمر خود را خواب است و اگر هنگام خوابیدن، در جای مناسب و با امکانات خوب به خواب نرود، به احتمال بسیار زیاد، صبح را خوب شروع نمی کند. چه بسا بعد از مدتی، دچار مشکلات اسکلتی و حرکتی و دیسک کمر و گردن شود. ما قصد داریم تا در این مطلب کوتاه، پیرامون تفاوت تشک نرم و سفت صحبت کنیم و معیارها و ویژگی های یک تشک مناسب را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

تشک نرم بهتر است یا سفت؟

وقتی به یک فروشگاه کالای خواب یا یک فروشگاه اینترنتی فروش تشک و تخت خواب مراجعه می کنید، با طیف وسیعی از تشک های نرم و سفت مواجه می شوید. در میان این همه تشک نرم و سفت، برخی نیز طبی بوده و برای افراد بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. باید در ابتدا تفاوت تشک های نرم و سفت را بدانید تا بهتر بتوانید تصمیم به خرید بگیرید.

نرم یا تشک سفت

وقتی برای خرید تشک به فروشگاه مراجعه می کنید، می توانید هر دوی آنها را روی یک تخت امتحان کنید. اگر به هنگام نشستن و خوابیدن روی تشک، حس کردید که در ان فرو می روید و حالت راحت و انعطاف پذیری دارد، این تشک نرم است. ولی در صورتی که شما زیاد در آن فرو نرفتید و حالت انعطاف پذیری کمی داشت، این تشک، سفت است. نمی توان گفت که مرن بهتر است یا سفت. زیرا کاملا به راحتی شما بستگی دارد.

برخی از افرادی که از فاصله ی مهره های کمر در رنج هستند و یا مبتلا به بیماری دیسک کمر هستند، نمی توانند از تشک های خیلی نرم یا خیلی سفت استفاده کنند. تشک های خیلی سفت می تواند کمر آنها را خسته کند. تشک های خیلی نرم و فنری هم می تواند منجر به واکنش در هنگام تکان خوردن و غلتیدن روی تخت شود. این اتفاق می تواند ضرباتی را به کمر و دیسک های ان وارد کند.

معیارهای انتخاب یک تشک مناسب

اگر تصمیم به خرید یک تشک برای تخت خود دارید، معیارهای مختلفی را باید در نظر داشته باشید تا تشک مناسب خود را خریداری کنید. برخی از این معیارها شامل موارد زیر است:

نرم بخریم یا تشک سفت

1. میزان تحمل فشار و وزن بالا در عین انعطاف پذیر بودن

2. کیفیت بالای پارچه و فنرهای موجود در تشک

3. قیمت محصول

4. گردش مناسب ها در لابه لای تشک

5. راحتی در حمل و نقل تشک

6. پارچه ضد حساسیت یا کم حساسیت

7. خاصیت ارتجاعی و برگشت پذیر بودن سریع

ویژگی های یک تشک ایده آل

اگر به تشک های موجود در فروشگاه و مغازه ها نگاهی بیندازید، متوجه میشوید که مدل ها و طرح های بسیار زیادی از این تشک ها وجود دارند که می توانند نیاز خریداران را رفع کنند. یک تشک خوب و مناسب باید دارای ویژگی های زیر باشد:

  • تشک باید تا حد امکان انعطاف پذیر باشد. و بعد از استفاده دوباره به حالت اول خود بازگردد.
  • جنس پارچه یک تشک نرم یا سفت باید به گونه ای باشد که نرم و لطیف بوده و بدن فرد را اذیت نکند.
  • تحمل فشار تشک باید به حدی بالا باشد که بتواند وزن زیاد یک فرد بالغ را هم تحمل کند.
  • اگر تشک مورد نظر از نوع طبی باشد، بهتر است کمی سفت باشد.

سفت بهتر است یا تشک نرم

تشک نرم یا سفت برای دیسک کمر

بیماری دیسک کمر و گردن، از بیماری های آزار دهنده ای است که بیشتر افراد با آن درگیر هستند. چیزی در حدود 90 درصد بیمارانی که از دیسک کمر رنج می برند، ه هنگام خوابیدن، با تشک خود مشکل دارند. این افراد باید طبق دستور پزشک، روی تشک هایی بخوابند که انعطاف پذیری و حالت فنری کمتری دارد. در واقع دراز کشیدن و استراحت کردن روی تشک های سفت برای این افراد، بهتر از تشک نرم است.

نتیجه گیری

انتخاب تشک نرم یا سفت به شما و راحتی و آرامش شما به هنگام خوابیدن بستگی دارد. اگر معیارهای خود را مشخص کنید و ببینید که روی کدما نوع تشک راحت تر هستید، می توانید بهتر انتخاب کنید. در صورتی که تجربه ای از انتخاب و خرید تشک نرم یا سفت دارید، می توانید ما را از نظرات خود، بهره مند کنید.

سیدسینا بزرگی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *