چگونه از تشک نگهداری کنیم؟

یکی از مهمترین وسایلی که در هر خانه ای قابل مشاهده است تشک است.امروزه تشک ها طبق استانداردهای روز دنیا و با متریال بسیار عالی ساخته می شود.ولی با رعایت نکردن قوانین نگهداری تشک عمر تشک بسیار پایین اومده و شما باید سالی یکبار آن را تعویض کنید که این اصلا صرفه اقتصادی خوبی ندارد.ما در این مقاله به شما نکاتی را آموزش می دهیم که عمر تشکتان را چندین برابر کنید پس تا آخر این مقاله باما همراه باشید.

نکات مهم در نگهداری تشک

امروزه به علت بالا بودن هزینه ها شما باید از تشک هایی که دارید نهایت استفاده را انجام دهید.هر چه بیشتر بتوانیم از تشکی که داریم نگهداری کنیم سالهای سال می توانیم از آن تشک به خوبی استفاده کنیم.

محل قرارگیری تشک:

در قدم اول باید اطمینان پیدا کنید تشک در بهترین حالت ممکن قرار گرفته است.و چهار طرف تشک بر روی تخت شما فیکس شده باشد.و سعی کنید اگر تخت شما بغل آن در کنار دیوار قرار گرفته است دیوار نم زدگی نداشته باشد تا به تشک اصابت کند و تشک شما را خراب کند.

سعی کنید تشکی که انتخاب می کنید بر اساس وزن شما باشد به علت آنکه ممکن است کفی تخت شکسته شود و تشک به داخل شکستگی برود و آسیب ببیند پس بهتر است قبل از خرید به فروشنده وزنتان را بگویید و به نسبت وزن شما تشک موردنظرتان را به شما پیشنهاد کنند.

شتشوی ملحفه تشک:

بهتر است هفته ای یکبار ملحفه روی تشک را شستشو دهید.به علت آنکه چربی و عروق بدن به جسم تشک فرو رفته و رفته رفته باعث خواهد شد تشک شما بوی نامتبوعی به خود بگیرد.و نکته بعدی آن است که برخی افراد عادت دارند که خوراکی و یا صبحانه را بر روی تشک میل کنند به همین منظور ممکن است خرده های نان و یا خوراکی بر روی تشک ریخته و لکه آن بر روی تشک بماند و باعث وجود باکتری شود.

در این مواقع پیشنهاد ما استفاده از محافظ تشک است که به راحتی به روی دور تشک کشیده می شود و می توانید هر زمان که محافظ تشک کثیف شد به راحتی آن را بیرون کشده و درون ماشین لباسشویی انداخته و بشویید.

جلوگیری از حیوانات خنگی

خیلی از افراد عادت دارند تا حیوانات خانگی خود را در کنارشان بخوابانند و آن ها را برروی تشک خود می آورند.این کار بسیار اشتباه است به علت آنکه هر چقد آن حیوان تمیز و شسته شده باشد درون بدنشان باکتری و آلودگی هایی دارد که می تواند به درون بافت تشک نفوذ کرده و شما و یا فرزندانتان را بیمار کند.و یا ادرار آن باعث شود به درون تشک رفته و شما دیگر نتوانید به راحتی از تشک استفاده کنید پس بهتر برای حیواناتتان از تخت های جداگانه استفاده کنید که مختص خودشان باشد.

برعکس کردن مداوم تشک:

یکی از کارهایی که باعث خواهد شد عمرتشک شما چندین برابر شود چرخاندن مداوم تشک است.سعی کنید هر ماه یکبار تشک را برعکس کنید تا فشار تنها بر یک ناحیه وارد نشود و به تمام ابعاد تشک به یک اندازه فشار بیاید تا یک قسمت تشک حالت فرورفتگی به خود نگیرد.

پرش بر روی تشک ممنوع!

از زمان کودکی این کلمه را به یاد داریم که مادران همیشه به ما گوشزد می کردند که برروی تشک ها نپرید ولی هیچکدام به حرفشان نمی کردیم.یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه کنید نگذارید کودکان بر روی تشک ها بپرند به علت آن که باعث خواهد شد تشک فرو رفته و آسیب ببیند.

جابه جایی تشک:

در هنگام اسباب کشی و جابه جایی سرویس خواب ممکن است فشار به تشک ها بیاید و یا برای کمبود فضا برای قرار دادن باقی وسایل ممکن است برخی از کارتن ها را برروی تشک قرار دهند این کار باعث خواهد شد که تشک فرو رفته و آسیب ببیند.برخی از ماشین های حمل اسباب پلاستیک هایی برای قرار دادن تشک دارند که باعث می شود فشار و آسیب کمتری به تشک بیاید.بهتر است در اسباب کشی تشک ها را روی طرفین آن قرارداد تا کمترین آسیب به آن وارد شود. استفاده از دسته های تشک برای کشیدن آن در هنگام نقل و انتقال توصیه نمی شود.

جلوگری از ورود ساس !

رهایی از دست ساس برای انسانها بسیار مشکل است و وجود این موجودات در تشک از سریعترین راه های تخریب تشک می باشد. زمانی که قصد خواب در جایی غیر از منزل خود داشتید، قبل از خواب حتماً تخت را بازرسی کنید و مطمئن شوید که نشانه ای از ساس در تخت دیده نمی شود. در آپارتمان ها یا مناطقی که وجود این حشرات معمول است از پوشش تشکل ضد ساس استفاده کنید. این پوشش با محافظ تشک متفاوت است و دارای زیپ غیر قابل نفوذ و پوششی است که کاملاً تخت را در تمامی قسمت ها پوشانده و مانع از نفوذ ساس به تشک و لانه گزیدن در آن می شود. در صورتی که این موجودات وارد تخت و تشک شما شدن باید در اولین فرصت اقدامات لازم برای از بین بردن ساس را انجام دهید.

قراردادن تشک در معرض آفتاب:

سعی کنید حتما ماهی یکبار تشک هایتان را در معرض تابش نورخورشید قرار دهید.ممکن است مدتی که از تشک استفاده می کنید عرق بدن باعث شده باشد تشک بوی بدی به خود گرفته باشد و یا باکتری های موجود در اتاق خواب باعث شده باشد تشک شما آلوده شده باشد وقتی تشک در معرض نور خورشید قرار بگیرد باعث می شود آلودگی از بین برود.

شستشوی تشک:

شستشو تشک چندان کار صحیحی نمی باشد اما اگر به هر دلیلی تشک آلوده و نیاز به شستشو داشت باشد با توجه به دستورالعمل های شرکت تولید کننده آن را به روش صحیح و مواد شوینده ی مناسب مورد شستشو قرار دهید.زمانی که تشک را خریداری می کنید در داخل پلاستیک تشک برگه ای وجود دارد که تمام اطلاعات لازم هر تشک در آن نوشته شده است. در آن برگه طرز شستشوی صحیح تشک را به شما آموزش داده است و طبق آن سعی کنید تشک را شستشو دهید.

لکه ها می توانند با محلول آب و صابون پاک شوند اما قبل از استفاده از تخت باید کاملاً خشک شوند. به هیچ عنوان از شوینده های شیمیایی قوی استفاده نکنید، این موارد می توانند منجر به فرو رفتن فوم و از بین رفتن یکپارچگی آن شوند.

تشک رویال

رضوانه نومیری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.